وزیر اقتصاد:مقابله با ویژه خواری، رویكرد دولت سیزدهم است

وزیر اقتصاد:مقابله با ویژه خواری، رویكرد دولت سیزدهم است

1401/10/26

وزیر امور اقتصادی و دارایی طی سخنانی در جمع مدیران صنایع خودرو و اساتید و صاحبنظران دانشگاه علامه طباطبایی تأکید کرد: رویکرد عملی دولت سیزدهم این است که تا حد ممکن بتواند ویژه خواری ها را محدود کند.

به گزارش شادا، دکتر سید احسان خاندوزی در سخنان خود در میزگرد تخصصی "بررسی جوانب و حاشیه های عرضه خودرو در بورس کالا" اظهار داشت: تحلیل ما در ستاد اقتصادی دولت این است که برای به ثمر نشستن و عینیت و انگیزه دادن به تولید کنندگان کشور، غیر از سیاست های کنترل طرف تقاضا و محدود کردن تقاضاهای غیر مولد و سوداگرانه، ما نیازمند این هستیم که در سمت عرضه و تدابیر حوزه متغیر های قیمتی اقتصاد، به نحوی عمل کنیم که چشم اندازی سودآور برای تولیدکنندگان رقم بخورد و آنها را به سمت تلاش برای سودآوری های مبتنی بر بهبود کیفیت و بهره وری سوق دهد.

وزیر اقتصاد اظهار داشت: اینکه در حال حاضر، بسیاری از تولیدکنندگان، کمتر از ظرفیت تولید می کنند، محصول نظام انگیزشی و سیاست های کلان و مجموعه شرایط داخلی و خارجی است و به همین خاطر است که عرضه در اقتصاد جان نمی گیرد و رشد اقتصادی و اشتغال شرایط ناخوشایندی دارد.

خاندوزی گفت: حرکت به سمت سودآور شدن تولید در کشور باید با متغیر دومی که عبارت است از دسترسی ها و قیمت های منصفانه برای مصرف کنندگان، گره بخورد.

وزیر اقتصاد افزود: اینکه گاه ما به بهای سودآوری بیشتر تولیدکنندگان، انصاف در قیمت گذاری را فراموش می کنیم، و یا بخاطر گرایش به مصرف کنندگان، افق های سودآوری را برای تولیدکنندگان تیره می کنیم، کار نادرستی است.

وی عنوان داشت: پیدا کردن این راه میانه از نظر ما، اساسا شاهراه حرکت به سمت پیشرفت و عدالت است و در این مسیر حتما مقابله با کسب درآمد های غیر مولدی که نه به سودآوری تولید و نه دسترسی منصفانه مصرف کنندگان کمک نمی کند، باید در دستور کار قرار بگیرد.

خاندوزی تصریح کرد: به عبارتی دیگر در هر دوی این اهداف، باید با ساز و کار هایی که ویژه خواری را در کشور گسترش میدهد، مقابله کنیم. این اتفاق هم می تواند در دل ارز 4200 تومانی رخ بدهد که نسلی از ویژه خواران را ایجاد کرد و هم در قالب سیاست های صنعتی و یا قیمت گذاری برخی کالا های دیگر که نظام توزیع آنها نظام ناکارآمد سنتی و مندرس است.

وزیر اقتصاد ادامه داد: در مجموع، رویکرد عملی دولت سیزدهم این بوده است که تا حد ممکن بتواند ویژه خواری ها را محدود کند، منغعت عامه و دسترسی های مردم را گسترش دهد و از سوی دیگر کاری کند که چشم انداز "سودآوری" برای تولیدکنندگان بهتر از گذشته باشد.

وی گفت: البته ممکن است نقد هایی به این سیاست وارد باشد و من این را نفی نمی کنم که ممکن است تدابیر ما در یک سمت اقتصاد، در سمت دیگر، هزینه هایی ایجاد کند، اما فراموش نمی کنیم، برای سیاستگذار عاقل، این مهم است که در مجموع، با نگاه روشنی که به "تابع" منفعت و رفاه ملی دارد انتخاب بهینه ای انجام دهد، ولو اینکه برخی هزینه ها هم در آن مترتب باشد.

خاندوزی عنوان داشت: اگر واقعا ساز و کار های جایگزینی برای عرضه خودرو در بورس کالا وجود دارد که اجرای آن، کم هزینه تر و پر منفعت تر نسبت به روش هایی باشد که در چند سال گذشته آزموده ایم و تکرار آنها نه زیبنده مردم ما و نه دولت است، به شدت از آن استقبال می کنیم.

منبع:شادا

ارسال به دوستان

برای افزودن متن به ایمیل بر روی اینجا کلیک نمایید
چاپ  
مشتری سلام    021-8707   salam@asiainsurance.ir   ارسال پیام